Na čem dnes záleží - o popírání

30.10.2017 13:58

Čím déle si člověk problémy nepřiznává, tím více se odkládá náprava. Dobrá zpráva je, že popírání má určitý typický průběh, a pokud se jej naučíte rozpoznat, můžete se před ním chránit. Abych předvedl, jak takový proces vypadá, podívám se na to, jaká je typická reakce muže na pomalu upadající vztah, například s manželkou.

První instinktivní reakcí je problém prostě ignorovat. Muž si řekne: „Všichni manželé se hádají," nebo „v každém vztahu to občas zaskřípe." Jinými slovy, pokud budu dělat mrtvého brouka, problém zmizí sám. Tak, kdepak je ten ovladač od telky? Vztah ale bohužel dostává jen další trhliny. Zlost bublá těsně pod povrchem jako žhavá láva a období napjatého ticha střídají prudké výbuchy emocí.

Náš hrdina v tomto okamžiku přechází od popírání k odů-vodňování. Je jasné, že zlost, kterou jeho partnerka očividně jen sotva drží na uzdě, je tak trochu neobvyklá, takže se začne zamýšlet nad tím, z čeho asi pramení. Možná je nespokojená v práci. Možná jsou to problémy z dětství. Možná si jenom takhle přeneseně vylévá vztek na svého nezodpovědného otce. Povšimněte si, že všechna tato vysvětlení svalují vinu na někoho jiného. Ať už je ten problém jakýkoliv, týká se jeho ženy, ne jeho samotného.

A situace se dál zhoršuje. Stále častější hádky zahánějí děti do bezpečných úkrytů ve skříních a manžílek stále častěji přespává na gauči. Odůvodňování už nezabírá. Je načase něco udělat. Náš zmatený manžel vyčká na příhodnou chvilku klidu a opatrně se ženy zeptá: „Co kdyby sis nechala napsat nějaké prášky?" Její odpověď ho šokuje. „Ty pitomče, já nemám depresi, já jsem naštvaná!" S trochou štěstí mu svitne a dojde na konfrontaci. Jenže co musí následovat, není konfrontace s manželkou, ale s jeho vlastními nedostatky, s netrpělivostí, hnidopišstvím a nevděčností.

Tento vzorec — popírání, odůvodňování, zmírňování, konfrontace — najdeme stejně často v zasedacích místnostech firem (nebo církví) jako v manželských ložnicích.

Z knihy Gary Hamel, Na čem dnes záleží, Jak vyhrát ve světě neustálých změn, dravé konkurence a nezastavitelné inovace, Praha, Peoplecomm, 2013. s. 118-119.